... ZPĚT

19. 7. Vinaři z Polešovic

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice

Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice je firmou s dlouholetou tradicí, byla založena již v roce 1922 jako státní podnik zabývající se šlechtitelskou a výzkumnou činností. V roce 1996 byla stanice privatizována RNDr. Zdeňkem Habrovanským, který navázal na tradici šlechtění révy vinné a výroby vína.
 
V současné době je na stanici pěstováno přes 300 různých odrůd, klonů a novošlechtění. Stanice obhospodařuje 15,9 hektarů vinic. Veškerá vyráběná a nabízená vína Šlechtitelské stanice pochází ze zpracovaných hroznů původem z těchto vlastních vinic přímo v Polešovicích. Vinařské tratě jsou Újezdy, Grejty a Růženy.
 
Na stanici byly vyšlechtěny, kromě jiných, moštové odrůdy: Muškát moravský /zapsán do SOK v roce 1987/, modrá odrůda SEVAR /2008/, bílá odrůda Floriánka /2010/, a nejnověji bílá moštová odrůda MERY /2015/.  
 
Firma se soustředí zejména na formu prodeje „ze dvora“ a nabízí svým zákazníkům následující produkty:
  • Prodej lahvových i sudových vín
  • Prodej sazenic révy vinné 
  • Prodej burčáku
  • Nabídka řízených degustací: v degustační místnosti pro více než 50 osob/ nebo ve 300 let starém vinném sklepě ve Vinařské ulici v Polešovicích.
 

Vinařství U Kostela

Vinařství ze srdce Polešovic ležící pár metrů od místní dominanty, růžového kostela. Vinařství se zabývá výrobou kvalitních tuzemských přívlastkových vín. Při výrobě vín se klade důraz na historické tradice, propojené s moderními technologiemi.
 

Vinařství Vaďura

Jsme rodinná firma, zabývající se pěstováním révy vinné, výrobou vína a řízenými degustacemi našich vín. V roce 1992 jsme navázali na malovinařství a v současnosti obděláváme 12 ha vinic v tradičních polešovických tratích Míšky, Novosady a Nové Hory. Vinohrady obhospodařujeme dle zásad integrované produkce za použití ekologických přípravků.

Zpracování hroznů a výroba vína probíhají v moderní výrobní hale s ubytováním, umístěné uprostřed vlastních vinic na vinařské cyklostezce. Součástí objektu je vyhlídková terasa s příjemným posezením a úžasným výhledem na Dolnomoravský úval a  Bílé Karpaty.

Vína můžete ochutnat a nakoupit ve sklepích na ulici Vinařská. Tamtéž jsme na jaře 2018 otevřeli nový penzion a moderní degustační prostory s možností pronájmu na rodinné či firemní akce.

Těšíme se na Vaši návštěvu, neboť spokojený zákazník, který se rád vrací, je pro nás největší odměnou.
 

Jan Libosvár - Od Hradišťa

Mladý malovinař z Uherského Hradiště nyní již působící v Polešovicích.
 
Obhospodařuji 1,5 hektaru pronajatých vinic převážně v Polešovicích, ale také v Uherském Hradišti - Mařaticích a Zlechově, proto také název Od Hradišťa. Víno vyrábím nyní pouze z vlastní suroviny, spontánním kvašením a následným zráním na kvasnicích metodou Sur lie. Hlavní odrůdou je Ryzlink rýnský, kterému se zde daří znamenitě. Roční produkce kolem 6000 lahví a něco málo burčáku.
 

Dvůr pod Starýma Horama

Obec Boršice se nachází na úpatí pohoří Chřiby. Je zataženo do údolí potoka dlouhá řeka, kdy staří vinaři využívali úbočí svahu k pěstování vinné révy s odůvodněním, kdy horké větry vanou od údolí řeky Moravy a zastavují se o horské pásmo Chřibů, což přináší blahodárné prostředí pro pěstování vinné révy. Obec je ve vinařské podoblasti Slovácko na jejím východním konci, což vínům dodává pikantní kyselinku. Naše vinařství se snaží o alespoň částečný návrat ke tradičním odrůdám a jak se říká návrat k tradicím. Vinařství má produkci cca 25 000 láhví s širokou škálou odrůd a to hlavně typických odrůd vysazovaných v Boršicích či okolí jako je například z bílých odrůd Muller Thurgau, Muškát Moravský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Neuburské, Tramín červený, Sauvignon a z červených Frankovka, Rulandske modré a Zweigeltrebe. A naopak z těch novějších Pálava, Malverina, Lena a z červených Alibernet či Neronet. Naší snahou je předvést vinařům vína v podobě suché, polosuché ale i polosladké či sladké.
 

Vinařství Šoustek

Rodinné vinařství Šoustek Vám představuje kolekci vlastních originálních vín, která jsou vyrobena za pomoci moderních technologií, ale zároveň s ohledem na tradici a zkušenosti, které nám zanechali naši předci. Při výrobě vín používáme technologii řízeného kvašení, šetrná čerpadla a kryomaceraci, jež dodává vínům osobitý charakter. I přes užití moderních technologií se do vína snažíme co nejméně zasahovat a také se držet hesla, že víno se dělá zejména ve vinohradě. Vína vyrábíme z  kvalitních hroznů z vlastního vinohradu.
 

Restaurace

Bistro Otevřená zahrada

Čerstvé suroviny, sezónní potraviny a jejich šetrné zpracování. Takové je občerstvení z nového Bistra Otevřená zahrada. K dostání jsou speciality k vínu, sladké dobroty, lehké obědy v podobě rozmanitých sendvičů, polévek a dalších pokrmů. Nabídka se neustále obměňuje podle toho, co tým bistra zaujme, napadne nebo jim zachutná při objevování.
 

Hudební program

Apart Quartet

Uskupení studujících hudebníků z Brna, pohybující se v úzkém kruhu s významnou jazzovou osobností Mojmírem Bártkem. Společným záměrem kapely je produkovat hudbu jazzových žánru - jako je swing, bebop, latin jazz a funky. Apart Quartet vznikl iniciativou trumpetisty Vojtěcha Kadaňky s úmyslem vytvořit menší obsazení z mladých interpretů klasické hudby s vnitřním tahem k hudbě sféry jazzové. Repertoár zahrnuje známé či méně známé populární standardy.


FB_DSC_2196-(1).jpg
 

info pro vinaře

Pokyny LÉTO 2018

 

 

 

otevřené sklepy
pořadatel

Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00

tel.: 515 903 121

vinozblizka@nap.cz